התכניות

תכניות בגרעינים הקהילתיים-

כל אחד יכול לתת ולתרום, גם אם עד כה התרגל להיות בצד המקבל. באופן זה, כל משתתף בתכניות שמפעילים גרעיני חברים בטבע מקבל, אך גם נותן. כך הקהילה נמצאת במעגל של עשייה אקטיבית, מפתחת יוזמה, אחריות ומנהיגות מקומית. 

 

 מסלול-

פעילות הנוער של חברים בטבע. בני נוער בגילאי 12-18 נפגשים מדי שבוע עם מדריכים קבועים דנים בערכים כגון זהות, מנהיגות, חיזוק הקשר עם הארץ, התנדבות, גיבוש והכנה לצה"ל. בני הנוער מתנדבים ומשתתפים בפעילויות שטח ואתגר (כלי יעיל לקידום בני נוער בסיכון). חברים בטבע מעודדת את בני הנוער לגלות מנהיגות והובלה, ומדי קיץ מקיימת הכשרת מדריכים צעירים: תיכוניסטים המשתלבים במרכזי הנוער ביישובים השונים כמדריכים מן המניין במהלך השנה העוקבת (בהתנדבות). ואף מדריכים מיד לאחר סיום ההכשרה וקבלת תעודת המדריך/ה  בפעילות קיץ בתשלום סמלי.

שעורי בית- בבית!-

בבית "אין תנאים"? זוהי בדיוק הסיבה לקיים את הלימוד בבתים, ויחד, להתרגל ליצור את התנאים.
תכנית זו שמה דגש על הכנת שיעורי הבית בבתי התלמידים בקבוצות קטנות. מדובר בתלמידים בגילאי 9-18. השיעורים מתקיימים בהנחיית מורים מתנדבים מהיישוב במטרה לייצר מרחבי למידה ברי קיימא (שולחן מתאים, תאורה, שקט) וכדי להפוך את הורי התלמיד למעורבים בתהליך הלמידה של ילדיהם.

צעירים וסטודנטים-

קבוצת צעירים אחרי גיל צבא משתתפים במפגשי העצמה אחת לשבוע, עוסקים בתכנון עתידם, בהכנה לעולם התעסוקה והאקדמיה, ומתנדבים בשכונה כמדריכים וכמורים בתכניות הנוער שמפעילים הגרעינים. כך נוצר עבור בני הנוער מודל לחיקוי, של צעירים מצליחים שמפתחים את עתידם האישי לצד תרומה לקהילה. מאות בוגרי התכנית חיים היום בקהילה, חלקם הצטרפו לגרעינים. ויש ביניהם סטודנטים שהצטרפו לתכנית המלגות של העמותה. 

גינה קהילתית-

כיום ישנם שישה דונמים בגדרה בהם מגדלים כ- 86 חקלאים וחקלאיות, כולם בני העדה האתיופית, רובם פנסיונרים, ירקות אורגניים בשיטת גידול אתיופית. כעת התוצרת משמשת לצריכה עצמית עבור משפחות החקלאים ובמטרה עתידית לפתח יזמות עסקית בקרב החקלאים המשתתפים בתכנית. החקלאים נפגשים בצורה רשמית כפעמיים שלוש בשבוע לפעילות הנחייה וגיבוש ביניהם ובאופן לא רשמי הם מגיעים לעבוד את האדמה מדי יום בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות של אחה"צ. הגינה בדרך לא פורמלית מייצרת תחושת מסוגלות, תחושת הצלחה, חיבור לאדמה, גאווה ויחד עם זאת מחזקת את הקשר בין בני הזוג בבית ובין בני הזוג לילדיהם מכל שכבות הגילאים.
במהלך חודש פברואר בשנת 2016 נפתחה גינה קהילתית בגרעין לוד בה משתתפים כיום כ-45 חקלאים וחקלאיות. 

Enter your title here
 

עמו​ד העמותה